Minúta ticha pre všetkých, ktorí trpeli...

Vo štvrtok, 27. januára 2022, v Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu, sme si pripomenuli oslobodenie koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Červená armáda Sovietskeho zväzu sa v tento deň pred 77 rokmi, v roku 1945, stala hrdinom, ktorý z najväčšieho vyhladzovacieho nacistického tábora zachránil 7600 obetí neľudského, neodpustiteľného a dodnes nepochopeného zaobchádzania s ľudskými bytosťami.

Na hodinách spoločenskovedného seminára sme sa my, žiaci III.A a IV.D mohli oboznámiť s krutými a krvavými dôsledkami holokaustu. Tiež sme sa dozvedeli, že na oslobodenie mnohých nemali vplyv len vojaci Červenej armády, ale aj obyčajní ľudia v koncentračných táboroch, ktorí napriek nebezpečenstvu pomáhali druhým.

Počas prvej hodiny sme sa presunuli z triedy na chodbu, kde sme si uctili pamiatku všetkých zosnulých židov, ktorí zomreli v rokoch 1933 – 1945 následkom plánovanej perzekúcie nacistického Nemecka. Pri sviečkach a črepníkoch s krókusmi, ktoré boli usporiadané do tvaru Dávidovej hviezdy, sme vyjadrili úctu minútou ticha. Následne sme sa odfotili pri tomto celosvetovo známom symbole judaizmu a židovského národa.

Po návrate do triedy sme si vypočuli príbehy z kníh o holokauste, druhej svetovej vojne a koncentračných táboroch. Diela ako Huslistka z Auschwitzu, 999 – Neobyčajné ženy z prvého oficiálneho transportu do Osvienčimu, Mengeleho dievča, Krajčírky z Auschwitzu či Mengele – Úplný životný príbeh vyvolávajú zimomriavky po tele a ani u nás to nebolo inak. Spolužiaci a pani profesorka Ivana Hudaszek Semjanová predčítavali najzaujímavejšie pasáže z týchto kníh.

Na druhej hodine nám pani profesorka pustila poľský dokument, ktorí obsahoval zábery z filmového pásu, na ktorom sovietsky frontový kameraman Alexander Voroncov zvečnil prvé hodiny po oslobodení Osvienčimu. V dokumente boli tiež nahraté rozhovory s niektorými dodnes žijúcimi obeťami holokaustu a väzňami z tábora Auschwitz-Birkenau, ktorí boli v roku 1945 zachránení Sovietmi.

Pri takýchto aktivitách si uvedomujeme hrôzy, ktoré priniesla vojna a veríme, že sa zverstvá podobné Hitlerovmu „konečnému riešeniu Židovskej otázky“ už nikdy viac nezopakujú.